Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lęborku (059) 8621 834    ppplebork@poczta.onet.pl

BAJKOTERAPIA

Super User

B AJKO T ERAP I A

czyli książkowe pogotowie ratunkowe dla rodziców i nie tylko…

Książkowe pogotowie ratunkowe dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym służy pomocą w szybkim znalezieniu odpowiedniej pozycji książkowej poruszającej różnorodne tematy życiowe.

Bajkoterapia rozwija wyobraźnię dzieci, pogłębia zainteresowania, pomaga w przezwyciężaniu lęków związanych z różnymi sytuacjami, w których się one znajdują. Sprawia, że dzieci zaczynają lepiej rozumieć świat, w którym żyją, swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny. Dzięki temu w psychice dzieci pojawia się pozytywne myślenie, przestają czuć się samotne oraz mają możliwość spojrzenia na problemy z innej strony.

„Joasia i wilk” - Ted Lobby,Monika Pollak, GWP, 2008 - książka podpowiada, jak pomóc dziecku, którego prześladują nocne koszmary, złe sny i straszydła nie dające spać.

„Jeśli bocian nie przyleci, czyli skąd się biorą dzieci?” - Agnieszka Frączek,Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, 2009 – dobra lektura dla dzieci adoptowanych i rodziców adopcyjnych. Interesująca opowieść o miłości pełnej, pięknej, radosnej i stęsknionej.

„Złodzieje snów”-Małgorzata Strękowska-Zaremba, Nasza Księgarnia, 2009 - pozycja przeznaczona dla dzieci, którym chcemy pomóc odzyskać poczucie bezpieczeństwa i odnaleźć siebie w sytuacji zmian w rodzinie (rozwód, problemy i konflikty rodzinne). Nie zaleca się czytania książki przed snem dziecka.

„Morze ciche”- Jeroen van Haele, Nasza Księgarnia, 2017 - książka porusza problem tolerancji i akceptacji dziecka niepełnosprawnego. Pełna ciepła i optymizmu opowieść o przyjaźni, poszukiwaniu szczęścia i zrozumienia. Wejście w świat głuchoniemego, ale bardzo wrażliwego bohatera jest interesującym doświadczeniem pozwalającym na zrozumienie wielu problemów, z jakimi mogą borykać się inny ludzie.

„Mój dziadek był drzewem czereśniowym”-Angela Nanetti, Nasza Księgarnia, 2007 – opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci osób najbliższych oraz tęsknotach dziecka „wrzuconego” pomiędzy rywalizujących rodziców. Piękna historia wzajemnej miłości dziadka i wnuka. Książka uczy szacunku dla osób starszych oraz rozpoznawania własnych emocji.

„Jak dwie krople wody”- Vanessa Simon – Catelin,Eneduerabe, 2009-wprzystępny dla najmłodszych sposób książka porusza bardzo poważny temat, jakim jest nietolerancja, strach przed nieznanym, stereotypowe myślenie i ukazuje konsekwencje takich postaw. Doskonale przedstawia mechanizm powstawania konfliktów oraz absurd wojen.

„Tylko bez całowania! Czyli jak sobie radzić z niektórymi emocjami” - Grzegorz Kasdepke, Nasza Księgarnia, 2016 – zbiór zabawnych opowiadań poświęconych uczuciom, m.in. tęsknocie, poczuciu krzywdy, zazdrości, wstydowi. Na końcu każdej historii znajduje się opis konkretnej emocji oraz praktyczne rady dla dzieci i rodziców.

„Miłek z Czarnego Lasu”- Romuald Pawlak, Powergraph, 2007 – piękna i ciepła opowieść o nieśmiałości i wrażliwości, o narodzinach przyjaźni i poszukiwaniu własnego miejsca w życiu.

„Bajki, które leczą” cz. I, II - Doris Brett, GWP, 2013 - opowieści zawarte w tej publikacji  pozwalają walczyć z problemami związanymi   z koszmarami i lękami nocnymi, ciemnością, lękami samymi w sobie, pojawieniem się nowego członka rodziny, jak i też z odejściem jednego z krewnych (trudne sprawy związane ze śmiercią bliskiej osoby lub z rozwodem rodziców), pierwszym dniem w przedszkolu, pobytem w szpitalu i bólem. Dziecko może znaleźć cudowne rozwiązania nękających problemów.

Wszystkie opisane niełatwe sytuacje są analizowane i omawiane. Poza wymienionymi wyżej sytuacjami wywołującymi niepożądane emocje, w książce można znaleźć piękną bajkę relaksacyjną, która pomaga nie tylko dziecku.

Opracowała Anna Zębala