Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Lęborku (059) 8621 834    ppplebork@poczta.onet.pl

Polecamy

Kilka słów o języku

Super User

Dość dawno temu nasz wielki wieszcz napisał znane słowa „Chodzi mi o to, aby język giętki powiedział wszystko, co pomyśli głowa...”. I o to właśnie chodzi w naszej codziennej komunikacji. Jako rodzice dość często jesteśmy zaniepokojeni mową naszych dzieci, tym, jak wymawiają słowa. Zastanawiamy się, jak wspomagać rozwój artykulacji, by wypowiedzi naszych pociech były zrozumiałe i poprawne. Czy jest na to sposób? Jest. Ćwiczenia.

Żeby nauczyć się chodzić, malec musi ćwiczyć. Tak samo jest z bieganiem, jazdą na rowerze, na rolkach, na nartach, skakaniem... i z każdą czynnością motoryczną, czyli ruchową. A mowa jest niczym innym, jak właśnie wysoko zorganizowaną czynnością motoryczną.

Żeby dziecko prawidłowo wymawiało słowa, musi mieć do tego warunki, a więc sprawne narządy artykulacyjne. Musi prawidłowo oddychać. Do tego potrzebne są ćwiczenia. Codzienne, systematyczne. Dziecko może trenować w domu z rodzicem lub starszym rodzeństwem. Nie potrzebuje do tego celu kosztownych akcesoriów. Wystarczy pomysł, wytrwałość i dobre chęci.

Z myślą o treningu wspomagającym rozwój artykulacji dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym przygotowałam cykl bajeczek logopedycznych, uatrakcyjniających codzienną pracę z dzieckiem, które będą cyklicznie pojawiały się na naszej stronie internetowej.

Serdecznie polecam i zapraszam do wspólnej nauki poprzez zabawę.  Bajka o Oli

mgr Ewa Tober, logopeda